Szani Konyhája, sütni-főzni, szívvel-lélekkel

Mézeskalács torta

 DSCF1331

Kislányom nagy kedvence a mézeskalács, így miután megláttam egy ilyen tortát,

az egyik kedvenc magazinomban, már nem volt kérdés,

hogy “Ő” lesz az idei Karácsonyi torta. 🙂

DSCF1591DSCF1589

Könnyű elkészíteni és igazán kiadós! 😉

A tortára került “toboz” (ötlet:Dina világa) díszítésnél egy baki becsúszott! 😛

Mentségemre szóljon késő este dolgoztam rajta, sok sütés után,  így elkövettem azt a hibát,

hogy a lencséket fordítva szúrtam a formába 😛

Így inkább egy zárt, kinyílásra váró tobozkára hajaz. Báár… nekem így is tetszik! 😀

 

Hozzávalók:

(bögrés mézeskalács alaprecept)

2 bögre liszt

(nekem több lett, mert pitypang mézet használok, ami hígabb)

1 és 1/2 kk. sütőpor

fél bögre porcukor

negyed bögre méz

7 dkg margarin

1 egész tojás

Ebből két adagot készítünk!

Krém:

5 tojássárgája

6 dl tej

1 rúd vanília kikapart közebe vagy ennek megfelelő őrlemény

ill. vaníliás cukor vagy aroma

15 dkg cukor

2 púpozott ek. liszt

Továbbá:

a tobozhoz:

kekszdara, porcukor, lekvár, rumaroma

csokis müzli lencse

( mennyiségek opcionálisak, attól függ mennyit készítünk)

a torta tetejére:

3/4 tábla étcsoki

1-2 ek. olaj

DSCF1329

Elkészítés:

A liszthez adjuk a sütőport, a cukrot, majd a mézben meglangyosítjuk/olvasztjuk a margarint,

melyet a liszthez adunk.

Ezután jöhet a tojás és a mézeskalács fűszer.

Összedolgozzuk ha szükséges még tehetünk bele lisztet

de ne legyen kemény a tészta állaga.

Kinyújtjuk,  kb. 4-5 mm vastagságúra és egy 24 cm-es torta forma segítségével

6 db lapot készítünk.

A maradék tésztából kiszúró formával díszeket csinálunk a tortához.

Sütőpapírral bélelt tepsin, 175 C °-on világosra sütjük őket.

Amikor kezdi elveszteni a fényét és mattul, onnantól már hamar készen van.

A kisebb formákat elképezhető, hogy előbb kell kivenni!

A lapokat kihűtjük!

A krémhez a tejet a vaníliával felforraljuk, majd 20 percet pihentetjük.

Ezalatt a tojássárgáját fehéredésig keverjük a cukorral, hozzákeverjük a lisztet is,

majd fokozatosan a tejet is hozzáadjuk.

Feltesszük ismét a tűzre és folyamatosan keverve, sűrűre főzzük.

Folpackot engedünk rá, hogy ne bőrösödjön.

Amíg a krém teljesen ki nem hűlt, gőz fölött megolvasztjuk a csokit, hozzákeverjük az  olajat,

majd a tortát fedő lap tetejét bevonjuk és hűtőben megszilárdítjuk.

A többi tortalapot megkenjük a krémmel a sort pedig a csokis lappal zárjuk.

Díszítésként mézeskalács figurákat teszünk rá.

A tobozhoz a hozzávalókat kikeverjük, hogy ne legyen túl lágy.

Kúp alakot formázunk, majd a müzlilencséket sorba beleszurkáljuk alulról kezdve. Kívülre

kerüljön a lencse íves oldala.

Egy kis minta:

toboz_by_szassza

Tipp:

A krém készítésekor szűrő használata ér, ha biztosra mennénk ne legyen  csomós!

 

 

 

Ganache torta

DSCF1186

Egy nagyon megtisztelő tortarendelést kaptam,

számunkra kedves baráti pár férfi tagjától,

párja születésnapjára, aki maga is a torta készítés szerelmese. 😉

Kifejezett kérés volt, hogy csupa csokis finomság készüljön valamilyen

rám bízott dísszel a tetején.

A torta kívül-belül ganache krémmel készült, kakaós tortalappal.

Nem akartam a szuper csokis vonalat megbontani,

így plasztikcsoki virágot készítettem a tetejére:

DSCF1182

Végül az alját körben csokiforgáccsal szegélyeztem.

 

Hozzávalók:

adag/lap, melyből kettő készült:

3 egész tojás

19 dkg cukor

0,75 dl olaj

0,75 dl langyos víz

19 dkg liszt

1 egész sütőpor

3 ek. holland kakópor (ez a színe miatt lényeges)

DSCF1179

Ganache krém:

Adagonként ( ebből is két adag készült, egy adag került betöltésre,

1 pedig bevonásra/díszítésre)

500 ml tejszín (nálam hulala)

5 tábla (10 dkg / tábla) étcsoki

5 -7 dkg vaj/margarin (de ez elhagyható, nem mindig teszek bele)

Díszítés:

1 tábla tejcsoki

továbbá a palsztikcsoki hozzávalói, melyek az elkészítési móddal együtt, 

külön bejegyzésben olvashatóak a linkre kattintva

DSCF1180

Elkészítés:

A lapokhoz a hozzávalókat összekeverjük.

Először a tojást a cukorral, majd az olajjal és a vízzel,

aztán a sütőporos liszttel, végül a kakaóporral.

A torta forma (nálam 26 cm-es)

alját kerek formára vágott sütőpapírral béleljük,oldalát kikenjük,

lisztezzük és beleöntjük a tészta alapanyagát.

Előmelegített sütőben, kb. 180 C °-on tűpróbáig sütjük.

A következő adagot azelőtt keverjük csak be,

hogy a másik kész lenne.

A lapokat rácson kihűtjük.

A krémhez a tejszínbe tördeljük a csokit,

majd beleolvasztjuk kis lángon, anélkül, hogy felforrna.

Elzárjuk és , belekeverjük a vajat/margarint.

A krémet hagyjuk szilárdulni, hogy dolgozni tudjunk vele,

de vigyázzunk túl sokáig se várjunk, mert hamar húzni kezd.

Kicsit olyan verseny az idővel dolog ez.

Eleinte túl híg, aztán meg igyekvőre kell venni a dolgot.

Ha gyorsan megkötne, akkor tegyük a tűzhelyre pár másodpercre,

és kavarjuk át. (Ne tartsuk ott sokáig!)

A lapokat töltsük be, majd a torta külsejéhez készítsük el az újabb

adag ganache krémet.

(A torta tetején kanállal hullámosítottam, az oldalát tortafésűvel húztam végig.

Habzsák segítségével mintákat nyomtam rá. )

Az aljához megolvasztjuk a csokit vízgőz felett

(ami a palsztikcsoki adagjából maradt) .

Egy sütőlemez vagy tepsi aljára, esetleg márványlapra öntjük és elterítjük

(0,5-1mm vastagon) .

Hagyjuk megszilárdulni hűtőben, majd spatulával felkaparjuk,

megpróbálva egy mozdulattal felszedni egy sort.

Ezeket méretre vághatjuk, mint szélességet, mint a hosszt illetően.

A kész forgácsot a torta aljára halmozzuk és a torta csipke segítségével,

kissé alányúlva hozzányomjuk.

Ez egy pillanat legyen, mert különben megolvad és összekeni,

ezt elkerülendő egy kis lappal is elvégezhetjük.

Amikor minden kész, a csokivirágok is rákerülhetnek.

A tetejére végezetül, ehető rózsakristályokat szórtam.

DSCF1191

Egy szép de igazán súlyos torta készült,

hiszen a 11 tábla csokoládé és 1 l tejszín kellemes összsúlyt

eredményezett a tortalapokkal karölteve! 😀

 

 

 

 

 

Plasztik csoki

DSCF1182

Ha gyorsan szeretnénk torta dekorációt de nincs otthon marcipán

vagy nincs kedvünk összeállítani fondant anyagot,

akkor csokiból hamar összeállíthatunk egy kis csokigyurmát.

A képen látható tortára kifejezetten ezt szerettem volna készíteni,

mert az egész egy merő csoki volt.

Hozzávalók:

75 g csoki

1,5 ek méz (nálam pitypang méz)

3 kk. étkezési keményítő

Elkészítés:

A csokit gőz fölött megolvasztjuk , a mézben pedig elkeverjük a keményítőt

(kicsit átmelegíthetjük előtte mikróban a mézet) .

A csoda ezután következik, mert amint hozzáadjuk a mézet a csokihoz,

a csoki  összesűrűsödik.

Ezután sütőpapírra vagy szilikon lapra öntjük és hagyjuk kihűlni/dermedni,

(a szemcsés állaga miatt ne ijedjünk meg) K-C3-A9p-1442

Átgyúrjuk, húzzuk, amitől eltávozik a felesleges zsír és szép sima masszát kapunk.

Ajánlatos gumikesztyű használata, hogy kezünk ne legyen állandóan zsíros

és könnyebben tudjunk dolgozni. A kesztyű formázás közben is ajánlatos,

sőt a kesztyűt le is hűthetjük előtte.

Folpackba csomagolva, szobahőmérsékleten tarthatjuk a formázásra váró gyurmát
 
és szintén folpack között nyújtjuk.
 
A nyújtás történhet kakaóval megszórt deszkán, hogy ne ragadjon le.

A csokiból köröket szaggatunk, melyeket egy kevés,

hegyes körteformájú csokigyurma köré hajtogatunk de lehet egy kisebb,

félbehajtott kör köré is sorakoztatni.

Végét elmetsszük, hogy a tortára tudjuk ültetni.

A leveleket forma segítségével készítettem.

Hűtés után párásodik de nem esik szét. Ideális számára, ha száraz de hűvös helyen tartjuk.

Ha hűtőbe tesszük mielőtt dolgoznánk vele, akkor idejében vegyük  ki.

Kéz meleggel is gyorsíthatjuk a puhulást formázás előtt.

 

 

Tipp:

Ha túl lágy, kevés keményítőt utólag is belegyúratunk.

Forma segítségével nem csak virág készíthető!

K-C3-A9p-1494

Nagyobb mennyiséggel tortát is burkolhatunk.

Használhatunk ét, tej vagy fehércsokit is.

 

 

Mézeskalács Adventi dísz

DSCF0956

Picilányomnak az idén is elkészítettem az ehető, azaz mézeskalács tésztából

készült Adventi díszt.

Hogy miért a kislányomé? Nem az Advent a fő motiváció számára a dologban

-bár  kétség kívül lelkesen dicsekedett, hogy hittanon, mit tanult  a gyertyák helyes

meggyújtási sorrendjéről, azonban itt magán a mézeskalácson lenne a hangsúly 😀

Időnként komoly harcot vívok a mézeskalács dísz advent végéig tartó “életéért” , mert

komoly alkuk folynak, hogy melyik az a rész, ami nem is hiányozna annyira, ha a pocak foglyul ejtené 😀

DSCF0953

Hozzávalók:

50 dkg átszitált liszt

1,5 dl méz

1 tojás

5-7 dkg margarin

1,5 kk. szódabikarbóna

13 dkg porcukor

1 cs. mézeskalács fűszerkeverék

DSCF1012

Elkészítés:

A meleg vagy legalább is szoba hőmérsékletű mézet elkeverjük a puha margarinnal,

a porcukorral a tojással és a fűszerkeverékkel.

A lisztet és a benne elkevert szódabikarbonát fokozatosan hozzádolgozzuk,

és összeállítjuk.

Hűtőben pár órát pihentetjük, majd 1 1/2 cm vastagságúra nyújtjuk

és sablon vagy forma segítségével elkészítjük a dísz alapjául szolgáló koszorút.

Lehet  egész korong, vagy szögletes forma is.

Előmelegített sütőben,  sütőpapírra helyezve,  készre sütjük.

További díszeket formázhatunk  hozzá, kiszúró formákkal vagy vághatunk ki sablonnal házikót.

A gyertyatartó is készülhet mézeskalácsból.

Az idén kosárkaformákba vékony mézeskalács tészta került, amit  így sütöttem meg.

Szükség esetén még frissen faraghatunk rajta, ha  sütés közben a méret változna.

A kész és kihűlt díszt cukormázzal dekoráljuk, melyet ragasztóként is használhatunk a díszek,

gyertyák rögzítésénél.

A tökéletes máz:

DSCF0976

1 tojásfehérje

20-25 dkg porcukor

Elkészítés:

A tojásfehérjét alacsony fokozaton elkezdjük verni, míg el nem kezd habosodni,

majd az átszitált porcukrot is hozzáadjuk és a legmagasabb fokozaton,

addig dolgozunk rajta míg sűrű, tejföl állagú nem lesz.

Ezután zacskóba töltjük, melyre előtte egy nagyon pici lyukat vágunk.

Ez azért fontos, mert így könnyebben tudjuk a mintákat készíteni,

nem szalad ki egyszerre sok anyag.

Nagyobb felületre teríthetjük spatula segítségével is.

Színezhető, azonban folyékony ételfesték esetén több cukrot tegyünk bele!

Könnyen szárad, tartós és sokáig marad ehető!

 

Négercsók házilag

Kép 17136197

Igazi retro finomság. Nincs olyan, aki nem ismerné ill. szeretné.

Valami Isteni volt, szinte egybe betolni ezt a könnyű, habos,

csokis finomságot!

Aki nehezen tud neki ellenállni, már otthon is elkészítheti ezentúl!

Természetesen ajándéknak szánva is szuper ötlet! 😉

Kép 17136194

Hozzávalók:

16 dkg cukor

60 ml víz

2 tk. méz

2 tojásfehérje

1 cs. zseléfix

ostyakorongok

Tetejére:

tortabevonó

olaj

Kép 17136192

Elkészítés:

A vizet a cukorral és a mézzel felforraljuk, majd levesszük a tűzről

és langyosra hűtjük.

A tojások fehérjét elkezdjük felverni, majd lassan hozzáadjuk a szirupot

ill. a zseléfixet.

(Sima zselatin használata esetén, a sziruphoz adjuk  még a tojásfehérje

hozzákeverése előtt, 2 ek. hideg vízben feloldva. )

Az így kapott masszát halmozzuk az ostyáinkra.

(Ez egy kis türelemjáték, de természetesen, ha nincs kedvünk formázgatni,

eltérhetünk a hagyományos, magasabb formától és lehet laposabb is 😉 )

Végezetül a tortabevonót felolvasztjuk és kevés olajjal kikeverjük,

majd lassan a kis habcsók halmainkra öntjük és hagyjuk megdermedni.

A tetejét kevés natúr il. színezett kókusszal vagy színes szórócukorral díszítjük.

Ha nem kapnánk kerek ostyalapot és a szögletessel meg nem akarunk bajlódni,

hogy köröket faragjunk,akkor vékony piskóta rétegre is ültethetjük a habocskákat 🙂

A hab készülhet citromos/lime-os, málnás, kókuszos, kakaós

és egyéb ízlés szerinti ízekben is!

A gyümölcsös ízeket kevés szörp használatával érhetjük el.

Természetesen a bevonókat is variálhatjuk, dolgozhatunk ét, tej vagy fehér csokival

a hab ízével harmonizálva.

 


 

 

 

 

 

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!